Czym są marakasy drewniane?

Dzisiaj marakasy drewniane to perkusyjny instrument, bardzo często wykorzystywany przez współczesne i rockowe zespoły. Kiedyś były to grzechotki, które idealnie nadawały się do wykorzystywania ich w tajemniczych obrzędach szamańskich. Ich ostry dźwięk wprawiał szamana w letarg, a jego obserwatorów wprawiał w trans.

Z czego były robione marakasy drewniane kiedyś a z czego robione są dzisiaj?

Dawniej instrument ten wyrabiany był z tykwy, wypełnionej kamykami, wysuszonymi pestkami owoców lub innymi twardymi przedmiotami. Rączka robiona była z owocowej szyjki albo z drewna. Marakasy drewniane wyrabiały afrykański kobiety, które na nich grały i dawały je swoim dzieciom jako grzechotki.
W Ameryce Południowej również bardzo popularne były i są do dzisiaj, tradycyjne drewniane marakasy, które najbardziej spopularyzowała muzyka Indian peruwiańskich.
Współcześnie, produkcja marakasów drewnianych opiera się na wysuszonych owocach drzewa guira. Do wnętrza każdego z nich wkłada się kamyczki lub bardzo mocno wysuszone pestki. Dzisiaj grają na nich wszyscy i mężczyźni i kobiety, wytrząsając idealnie określony rytm.

Dlaczego są tak popularne?

Popularność marakasów jest bardzo duża z powodu faktu, że ich dźwięki są bardzo oryginalne i dopasowują się do każdego rodzaju muzyki. Mogą to być delikatne szelesty jak i mocne postukiwania wybijające dany rytm. Ich oryginalność docenili twórcy muzyki rozrywkowej, popularnej i nawet rockowej. Idealnie wkomponowują się w każdy utwór i nadają mu ciekawe brzmienie i bardzo interesujący dźwięk.

Marakasy drewniane można nabyć na stronie DrumCenter.pl.

Dodaj komentarz