Brazylijski instrument muzyczny cabasa jest bardzo prosty w budowie, jednak jego historia pełna jest różnych wpływów i naleciałości kulturowych. Warto wspomnieć, iż decydujący wpływ na dzisiejsze wyobrażenia na temat cabasy miały co najmniej trzy regiony świata: zachodnia Afryka (tamtejsza cabasa znana jest pod nazwami agbe oraz shekere), Brazylia oraz… Stany Zjednoczone. Jak wygląda sam instrument?
To instrument perkusyjny, będący cylindryczną tykwą, wokół której ciasno owinięte są stalowe łańcuchy, na które nawinięte są kulki, nadające jej niepowtarzalne brzmienie. Metalowa cabasa stworzona została w latach 50. przez założyciela grupy Latin Percussion, Martina Cohena.
Stalowa budowa jest kluczowym elementem odróżniającym brazylijski instrument muzyczny cabasa od jego kuzynów z Kuby (chekere) oraz Brazylii (xequere), które wykonane są z suszonych tykw. Brzmienie cabasy przez wielu określane jest jako brakujące ogniwo pomiędzy różnymi rodzajami perkusji. Dźwięki są niezwykle łatwe do wydobycia dla osób kiepsko radzących sobie z instrumentami, a nawet dla osób niepełnosprawnych, co świetnie predestynuje cabasę jako instrument terapeutyczny.
Cabasa doskonale sprawdza się w tradycyjnej muzyce latynoskiej, a także w latynoskim jazzie. Charakterystyczny, metaliczny dźwięk wyróżnia ją na tle klasycznych alternatyw, które do emitowania dźwięku wykorzystywały małe muszelki w wydrążonych, wysuszonych tykwach. W zależności od rozmiaru oraz wprawy muzyka, cabasy mogą brzmieć całkiem inaczej.
Instrument cabasa dostępny na DrumCenter.pl.