Pasja do muzyki nie oznacza konieczności wydawania ogromnej ilości pieniędzy na instrumenty muzyczne. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę oraz dzieci z powodzeniem skorzystać mogą ze znacznie tańszych i często nie mniej atrakcyjny perkusjonaliów. Szczególnie ciekawym przykładem takiego instrumentu są tzw. Janczary. Kto może korzystać z Janczarów? Jakie było ich pierwotne przeznaczenie? Odpowiedzi poniżej!
Janczary kiedyś i dziś
Samych początków instrumentu należy szukać wśród końskich zaprzęgów. Instrument ten w postaci niewielkich dzwoneczków tradycyjnie był przyczepiany do końskiej uprzęży, czego rezultatem było wydawanie dźwięku w rytm końskich kroków. Obecnie dzwoneczki w postaci janczarów przyczepiane są do różnorodnych uchwytów, które występują w postaci m.in. drewnianej pałki, czy też rękojeści. Dzwoneczki często łączone są również za pomocą sznurka! Równie ciekawym rozwiązaniem jest ich umieszczenie na opasce na rękę/nogę. Kogo można obdarować taką wyjątkową opaską?
Jest to szczególnie ciekawy pomysł na prezent dla dziecka. Ponadto rodzice, którzy pragną wzbudzić muzyczny talent w dziecku, mogą zastanowić się nad kupnem różnorodnych zabawek, na których przymocowane zostały janczary. Nawiązując ponownie do tradycyjnego sposobu wykorzystania tego instrumentu, warto wspomnieć, że na Podhalu te wyjątkowe dzwoneczki wciąż zaczepiane są na końskiej uprzęży z powodu ważnych okazji, czy też uroczystości. Najczęściej jest to ślub! Niemniej jednak janczary można również spotkać na uprzężach koni ciągnących powóz z turystami np. w czasie kuligu.
Janczary dostępne na stronie: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/janczary-1176.html