Darbuka – jak wybrać swój pierwszy bęben?

Darbuki to instrumenty charakterystyczne dla muzyki Bliskiego Wschodu. Zwykle kojarzone są z Turcją i Egiptem. Na naukę gry na bębnie kielichowym decyduje się coraz więcej osób. Ze względu na różnorodność możliwych do odnalezienia instrumentów, często pojawiające się pytania dotyczą tego, jak wybrać odpowiedni model. Na co zwrócić uwagę poszukując swojego pierwszego bębna?

Rodzaj i materiał wykonania

Tradycyjnie, bębny kielichowe tworzone były z gliny. Dziś również się ich używa. Większą popularnością cieszą się jednak modele metalowe. Gliniane egzemplarze, choć zachwycają swoim brzmieniem, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ zmian temperatury. Początkującym zwykle poleca się więc akcesoria wykonane z mosiądzu lub aluminium.

Wśród często spotykanych modeli dostrzec można bębny typu egipskiego i tureckiego. Drugie z wymienionych posiadają zewnętrzny, wyeksponowany system strojenia. Są chętniej wykorzystywane przez doświadczonych muzyków.

Jak dobrać rozmiar bębna?

Darbuka to niewielki bęben, który podczas gry zwykle opiera się na udzie. Średnica membrany może posiadać od 13,5 do 28 cm. Warto pamiętać, że obie dłonie grającego powinny mieścić się na jej powierzchni. Najbardziej popularne są modele o średnicy 22 – 23 cm, na które decyduje się większość dorosłych.

Nie należy zapominać, że większe modele są również cięższe. Zaleca się przed zakupem przymierzyć instrument do siebie. Dopasowany do grającego model polecanej firmy z pewnością okaże się korzystnym wyborem.

Instrumenty darbuka dostępne na stronie https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/darabuki-doumbeki-880.html

Dodaj komentarz