Kilka uwag o tym, jak wybierać pulpit do nut

Pulpit do nut to ważne wyposażenie dla każdego grającego lub dopiero uczącego się grać. Jego wybór powinien być podyktowany kilkoma ważnymi kwestiami, które decydują o komforcie jego użytkowania. Zupełnie inny będzie ten przeznaczony do gitarzysty, a zupełnie inny dla dyrygenta.

Rodzaje pulpitów do nut

Można podzielić je przede wszystkim ze względu na to, dla jakiego instrumentu są przeznaczone. Rozróżnia się więc pulpity dla gitarzysty, skrzypaczki czy keyboardzisty. To ważna kwestia, którą zawsze warto brać pod uwagę przed zakupem.

Pulpity do nut różnią się także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Mogą być metalowe lub drewniane. Metalowe konstrukcje bywają również ażurowe. Na pewno jest to lżejsza konstrukcja, ale niekoniecznie sprawdzi się podczas gry w plenerze – słońce będzie prześwietlać papier i utrudniać czytanie. W tym przypadku pulpit powinien posiadać także klamrę, które będzie przytrzymywać kartki w czasie wiatru.

Jeśli bywa często zabierany, np. w podróż, to warto wziąć pod uwagę jego wielkość oraz możliwość składania. Wyróżnia się więc kompaktowe pulpity do nut, które z powodzeniem można spakować w walizkę oraz takie, których wysokość można regulować. Taki pulpit do nut rośnie wraz z uczniem.

Można wśród nich wyróżnić także takie, które przeznaczone są do określonej funkcji lub posiadają dodatkowe udogodnienia, np. dla dyrygenta, symfoniczny, marszowy do trąbki, dyrygencki, doczepiany oraz z lampką ledową, która oświetli dobrze zapis nutowy. Wybór pulpitu powinien być więc podyktowany bardzo wieloma czynnikami.

Pulpity do nut dostępna na DrumCenter.pl.

Dodaj komentarz