Czynele, ich zastosowanie i parametry

Czynele lub inaczej talerze perkusyjne to instrumenty wykorzystywane w orkiestrach czy zespołach do nadawania rytmu melodii. Nie sposób zagrać na nich dźwięków o wyższej wysokości, jednak ich brzmienie pozwala na wzbogacenie wzbogacenie zestawu perkusyjnego o unikalny, metaliczny dźwięk. Są wykonane z brązu, a samo brzmienie zależy w głównej mierze od rozmiarów talerzy.

Sposób gry

Na czynelach można grać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na zwyczajnym uderzaniu dwóch talerzy orkiestrowych o siebie. Druga metoda wykorzystywana jest podczas gry na perkusji i wymaga użycia pałeczek. Uderzanie pałeczkami w czynele posiada pewną zaletę, mianowicie można, w zależności od miejsca uderzenia, powodować mniejszą lub większą wibrację dźwięku. Pozwala to tworzyć klasyczny dźwięk czyneli, lub nieco stonowany i krótkotrwały.

Czynele we współczesnych zespołach

Talerze perkusyjne można obecnie usłyszeć w niemal każdym rodzaju muzyki. Artyści wykorzystujący perkusję korzystają mimochodem z brzmienia czyneli, które jest dosyć charakterystyczne i wyróżnia się na tle innych podzespołów wchodzących w skład perkusji. Nawet w nurcie muzyki hip hop, gdzie żywe instrumenty są zastępowane przez tzw. bity, niektórzy producenci wykorzystują dźwięk czyneli do podkreślenia i wzbogacenia rytmu.

Rozmiary czyneli

Rozmiar czyneli ma duży wpływ na uzyskiwane brzmienie. Istnieją różne rodzaje talerzy perkusyjnych, których podział wynika właśnie z różnych wielkości. Najmniejsze czynele mają rozmiary od 6″ do 12″, zaś największe osiągają nawet 30″.

Czynele dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pol_m_Talerze-perkusyjne-104.html

Dodaj komentarz