Dźwięki rodem z Afryki – bęben Djembe

Instrumenty muzyczne są towarem, który kierowany jest do specyficznej grupy odbiorców. Na myśl o tej grupie asortymentowej w pierwszej chwili przychodzą do głowy instrumenty takie jak chociażby: gitara, organy elektroniczne, trąbka, czy też fortepian. Na rynku dostępna jest jednakże cała masa rozmaitych przedmiotów, przeznaczonych do wydobywania określonych dźwięków, które ogólnie zalicza się do grupy instrumentów muzycznych.

Afryka również ma swoje instrumenty

Wraz z powszechną globalizacją upowszechniać zaczęły się również instrumenty pochodzące z różnych zakątków świata. Zazwyczaj zakorzenione głęboko w ludowej, lokalnej kulturze krajów, z których pochodzą z zaciekawieniem przyjmowane są w regionach świata, do których trafiają.

Przykładem na to jest chociażby djembe z DrumCenter, czyli odmiana instrumentu bębnowego, pochodząca wprost z kontynentu afrykańskiego. Pierwotnie wykorzystywana do obrzędów szamańskich, z czasem stała się integralnym elementem tradycji muzycznej ludów afrykańskich. Bardzo charakterystyczny wygląd tego instrumentu nie pozwala na pomylenie go z jakimkolwiek innym.

Dźwięki o specjalnym charakterze

Djembe jest najbardziej popularne w zachodniej części Afryki, jednakże jest spotykane na całym kontynencie. I nie tylko na nim, bowiem wierne kopie tego instrumentu można nabyć praktycznie na całym świecie. Tradycyjnie wykonywane z lokalnego drewna i skóry koziej. W bardziej skomercjalizowanej formie, dostępnej chociażby w Europie, materiały te zastąpiono łatwiej dostępnymi zamiennikami.

Dźwięki wydobywane z djembe już na pierwszą myśl przywodzą na myśl ludy tubylcze z Czarnego Lądu. Wprawdzie niewielka jest różnorodność brzmienia, jednakże prawdziwi mistrzowie nawet w takich warunkach są w stanie grać na djembe w niezwykle efektowny sposób.

Dodaj komentarz