Werble – podstawa rytmu

Wielu z nas werble kojarzą się z uroczystościami państwowymi czy też występami orkiestr dętych przy różnych okazjach. Ich dźwięk towarzyszy na przykład wciąganiu flagi państwowej na maszt. Jednak to nie jest ich jedyna funkcja. Werbel to również podstawowa część perkusji.

Werbel to podstawa

Oczywiście inne części również są ważne, ale to właśnie bęben zwany werblem jest najważniejszym elementem całego zestawu perkusisty, używa go najczęściej. Jego dźwięk jest wyrazistą częścią wielu utworów. Na werblach wybija się rytm melodii, a muzycy grający na innych instrumentach są zobowiązani przestrzegać go. Są różne metody grania – można użyć oczywiście pałeczek, ale też specjalnych miotełek czy młotków. Również techniki uderzania są różne, w zależności od oczekiwanego efektu dźwiękowego.

Długa historia prostego instrumentu

Instrument zasadniczo jest prosty, jego rola jest doceniana już od setek lat. W orkiestrach zaczęto używać go już w XVIII wieku. Od tego czasu jego budowa została udoskonalona i dzisiaj każdy detal jest bardzo dopracowany. Jak większość bębnów jest zbudowany z korpusu, obręczy oraz naciągów. Swój efekt dźwiękowy zyskuje dzięki specjalnym sprężynom rezonującym. Co ciekawe, konstrukcja werbli perkusyjnych i marszowych (używanych w orkiestrze) jest zazwyczaj różna, ale nie są to duże rozbieżności.

Dodaj komentarz